ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • روستای بیاضه

روستای بیاضه

  • تاریخی
  • روستاهای تاریخی ایران
  • جاذبه‌های برتر
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
این جاذبه گردشگری در میان کوه‌های سفید واقع شده و نام‌گذاری آن بر مبنای همین کوه‌ها بوده است. بیاضه لغتی عربی به معنای سفید می‌باشد. این روستای شگفت‌انگیز در نزدیکی خور‌وبیابانک واقع شده و جذابیت این منطقه گردشگری به بافت قدیمی و زیبای آن بازمی‌گردد. در میان این روستای تاریخی قلعه‌ای دیدنی قرار گرفته که خندق اطراف آن نشان‌دهنده استفاده نظامی از این قلعه می‌باشد. در ارتباط با قدمت این قلعه حیرت‌انگیز دو نظریه وجود دارد و عده‌ای آن را به ساسانیان و عده‌ای دیگر به سامانیان نسبت می‌دهند.

نظرات بازدیدکنندگان

روستای بیاضه

امروزه روستاگردی، یکی از شاخه‌های مهم گردشگری است و باعث رونق کسب‌و‌کار در روستاها به‌ویژه روستاهای محروم و دورافتاده می‌شود. معرفی یک روستای جذاب نه‌فقط برای اهالی همان روستا بلکه برای همة روستاهای اطراف می‌تواند زمینه‌ساز شکوفایی کسب‌و‌کار باشد.
در جنوب خور‌و‌بیابانک چند روستای معروف و شناخته‌شده وجود دارد که بیاضه یکی از مهم‌ترین این روستاها است. نام بیاضه را برخی عربی می‌دانند که به معنای سفید است. دلیل آن را کوه‌های سفید اطراف روستا ذکر کرده‌اند. دلیل جذابیت این روستا در درجه اول به بافت قدیمی و زیبای آن بازمی‌گردد. خانه‌های خشتی و قدیمی این روستا در بسیاری موارد، سالم و قابل استفاده هستند و زندگی در آنها جریان دارد.
در میان این بافت قدیمی، قلعه‌ای بزرگ و استوار وجود دارد که با شکل خاص و منحصر‌به‌فرد خود از بسیاری قلعه‌های دور و نزدیک این روستا متمایز است.
وجود خندقی بزرگ در بیرونِ دیوارهای این قلعه اثبات می‌کند که از این قلعه، استفاده نظامی می‌کرده‌اند. این روستا نیز مانند بسیاری از روستاهای دیگر مورد تاخت‌‌وتاز و هجوم بود و اهالی روستا برای حافظت از خود و دارایی‌هایشان، این قلعه را بنا کردند. دیوارهای بلند و مستحکم با دریچه‌هایی احتمالاً برای نگهبانی یا جنگ، جلوه متمایزی به این قلعه می‌دهد.
قدمت این ارگ را به دوران ساسانیان نسبت داده‌اند. برخی نیز قلعه را جزو قلعه‌های اسماعیلیه ذکر کرده‌اند. در هر حال بیاضه و ارگ آن قدمتی چندصد‌ساله و شاید بیش از هزار سال دارند و این خود دلیلی کافی برای بازدید از این روستای تاریخی است.
به غیر از ویژگی‌های ساختاری روستا، وجود باغ‌های سرسبز با انواع میوه‌ها یکی دیگر از دلایل جذابیت این روستا برای گردشگران است. قدم زدم در کوچه‌باغ‌های این روستا خاطره‌ای به‌یادماندنی خواهد ساخت.
برای رسیدن به روستای بیاضه می‌توان از شهر خور‌و‌بیابانک به سمت جنوب حرکت کرد و با راهنمایی علائم و طی‌کردن حدود 50 کیلومتر به این روستا رسید. مسیر دیگر از چوپانان و روستای ایراج است که هرکدام جذابیت‌های خود را خواهند داشت.
در برنامة سفر خود برای بیاضه می‌توان از روستای معروف گرمه نیز بازدید کرد که در فاصله کوتاهی از آن قرار دارد.