ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ اردبیل

  • فرهنگی
  • مراکز فرهنگی
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
این بازار یادگاری از دوران صفوی و قبل از آن بوده و مجموعه‌ای است که از تیمچه، سرا، مسجد و حمام تشکیل شده و سابقه‌ای خیلی طولانی دارد، به‌طوری که در سده‌های هفت و هشت هجری، رونق و رفت و آمد زیادی داشته است. بازار بزرگ اردبیل در کل با طاق‌های جناغی و گنبدهای معمولی پوشش داده شده و عرض طاق‌نمای مغازه‌های آن به‌طور معمول سه متر و قطر پایه‌های طاق‌ها ۸۰ سانتیمتر است. روشنایی داخل این بازار از راه روزنه‌های تعبیه‌شده در پوشش‌های گنبدی تامین می‌شود.

نظرات بازدیدکنندگان

بازار بزرگ اردبیل

این بازار یادگاری از دوران صفوی و قبل از آن بوده و مجموعه‌ای است که از تیمچه، سرا، مسجد و حمام تشکیل شده و سابقه‌ای خیلی طولانی دارد، به‌طوری که در سده‌های هفت و هشت هجری، رونق و رفت و آمد زیادی داشته است.
بازار بزرگ اردبیل در کل با طاق‌های جناغی و گنبدهای معمولی پوشش داده شده و عرض طاق‌نمای مغازه‌های آن به‌طور معمول سه متر و قطر پایه‌های طاق‌ها ۸۰ سانتیمتر است. روشنایی داخل این بازار از راه روزنه‌های تعبیه‌شده در پوشش‌های گنبدی تامین می‌شود.
بازار قدیمی اردبیل هم مانند بقیه بازارهای سنتی کشورمان از راسته‌ها، سراها، تیمچه‌ها و همچنین گرمابه و مسجد شکل گرفته و در هر یک از آن‌ها طراحی و معماری دیدنی‌ای به‌کار رفته است.
از بخش‌های دیگر این بازار سنتی می‌توان به چهار سوق یا بازار بزرگ قیصریه اشاره کرد که بنایی مدور با گنبد كروی بلند و ساده است. قطر این بنا در پایین حدود ۱۲ متر و ارتفاع تقریبی آن حدود ۱۳ متر و بخش زیرین بنا، بدون در نظر گرفتن پایه مغازه‌ها و امتداد بازارچه‌ها، عبارتند از ۱۲ پایه كه با ۱۲ طاق جناغی زمینه را برای برپایی گنبد به وجود آورده است.
در هشت طاق جناغی مغازه و در چهار عدد دیگر راهروی بازارچه‌ها تعبیه شده است. ضمناً بر سر بازارچه شمال شرقی، سنگ نبشته‌ای خودنمایی می‌کند که تاریخ ساخت و بانی این بازار در آن درج شده، ولی به خاطر فرسایش سطح سنگ و همچنین اشاره نکردن دقیق منابع تاریخی، زمان قطعی ساخت این بازار معلوم نیست، ولی به گفته بعضی افراد، بنای این بازار قبل از حکومت صفوی ساخته شده است.
از راسته‌های این بازار می‌توان به راسته اصلی بازار، راسته بازار بزرگ قیصریه اردبیل، راسته پیر عبدالملک، علافان، بازار زرگران اردبیل، بازار سراجان، پارچه‌فروشان، بازارچه زنجیرلی، کفاشان، آهنگران، مسگران و چاقوسازان اشاره کرد.
قسمت اصلی سرا، فضایی مستطیلی است که پوشش آن از ۹ گنبد بوده و در میانه با چهار ستون مدور از سنگ خارا نگهداری می‌شود. مجموعه تاریخی بازار اردبیل طی سال‌های گذشته از سوی سازمان میراث فرهنگی تعمیر و بازسازی شده و به ثبت تاریخی رسیده است.
معماری بازارهای قدیمی در این بازار به‌طور کامل دیده می‌شود و در قسمت‌های مختلفش می‌توان طاق‌های گنبدمانند با پوشش داخلی معمولی را مشاهده کرد. داخل هر کدام از این طاق‌ها روزنه‌های دایره‌شکلی قرار دارد که در قدیم نور بازار از راه آن‌ها تامین می‌شده است.
این بازار در قرن هفتم و هشتم رونق زیادی داشته و در دوره‌های بعدی هم بخشی از این بازار و تیمچه‌ها و سراهای آن از موقوفات بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی محسوب می‌شد و درآمد و عواید حاصله به ‌مصرف مخارج این بقعه می‌رسید.
راسته بازار پرطرفدار اردبیل با قدمت تاریخی‌اش از مهمترین بازارهای تهیه مایحتاج برای اهالی این شهر و بسیاری از گردشگران از اقصی نقاط کشورمان است، به‌طوری‌که پاساژها و بازار‌های جدید و فروشگاه‌ها موفق نشده‌اند از پویایی و شور این بازار کم کنند. با در نظر گرفتن این نکته مهم که این بازار راسته‌های مختلفی جهت فروش انحصاری یک نوع محصول دارد، در بازار اردبیل می‌توان همه مدل محصولات خوراکی، پوشاک، لوازم منزل و حتی ابزار آلات صنعتی را تهیه کرد. ضمناً فروش سوغاتی، صنایع دستی و محصولات کشاورزی استان اردبیل هم در این بازار رایج است.
بخش زیادی از بازار بزرگ اردبیل به علت تغییر و تحولات شهری در دهه‌های قبل از بین رفته‌اند و هیج ارتباطی بین بخش‌هایی از این بازار با مرکزش وجود ندارد و می‌توان گفت این جدایی تا حدی است که بازار در دو طرف یک خیابان قرار دارد و بازار طلافروشان از بازار قیصریه به‌طور کامل جداست.
در سال ۱۳۶۴ بازسازی فراوانی روی این بازار زیبا و سنتی انجام شد و در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شد. این بازار معماری خاص و منحصربفردی دارد و حتی می‌تواند به اثری جهانی تبدیل شود، ولی همچنان بسیاری از افراد این بازار ناب و دیدنی را نمی‌شناسند.