ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • طاق شیرین و فرهاد

طاق شیرین و فرهاد

  • تاریخی
  • ابنیه تاریخی ایران
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
این طاق در استان ایلام قرار دارد و مردم محلی باور دارند فرهاد در نیمی از روز آن را جهت استراحت شبانه شیرین ساخته و عده زیادی از افراد قدیمی و مسن‌تر‌های محلی، این طاق را به اسم «طاق شیرین» می‌شناسند. این سازه قدیمی و جالب، متشکل از طاقی سنگی است که در دامنه کوه قرار دارد.

نظرات بازدیدکنندگان

طاق شیرین و فرهاد

 

این طاق در استان ایلام قرار دارد و مردم محلی باور دارند فرهاد در نیمی از روز آن را جهت استراحت شبانه شیرین ساخته و عده زیادی از افراد قدیمی و مسن‌تر‌های محلی، این طاق را به اسم «طاق شیرین» می‌شناسند. این سازه قدیمی و جالب، متشکل از طاقی سنگی است که در دامنه کوه قرار دارد.

این بنای تاریخی در طی سالیان طولانی به علت قرار گرفتن در مسیر فرسایش صخره‌ها از بین رفته و در زیر مقدار زیادی خاک و شن دفن شده بود. طاق شیرین در اولین فصل مرمت بنا در سال ۱۳۷۹ با برنامه‌ای پژوهشی و مرمتی از زیر خاک بیرون آورده شد.

فرهاد کوهکن از عشاق معروف افسانه‌های فارسی است که دلباخته شیرین و رقیب خسرو پرویز بوده است. فرهاد برای به‌دست آوردن دل معشوق خود «کوه بیستون» را می‌کند و بالاخره در راه عشق خود جان می‌سپارد. این موضوع که فرهاد و عشق افسانه‌ای او چقدر واقعیت دارد، در متن‌های تاریخی مدرکی برایش وجود ندارد.

این طاق که در دوران ساسانی‌ها ساخته شده، در منطقه تنگ کوشک از توابع بخش زرنه شهر ایوان قرار گرفته و از نوع طاق‌های سنگی است. اساس این بنا را طاقی سنگی با پلانی مربع‌شکل تشکیل داده که به خاطر وجود یک اتاقک نیمه زیرزمینی در آن، به نام «طاق» خوانده می‌شود. منطقه گرمسیری ایوان غرب این بنا را در مسیر کوچ عشایری قرار داده و از آن به‌عنوان منطقه قشلاقی استفاده می‌شود.

نوع معماری طاق شیرین و فرهاد، نوع مصالح به‌كاررفته در بنا، تعداد كم این بناها در كشور، قرار گرفتن بر سر یكی از راه‌های فرعی و میانبر از کشور عراق به كرمانشاه و از همه مهم‌تر تفاوت در شیوه ساخت این اثر با بناهای مشابه و هم‌عصر و ناشناخته بودن اثر، ازجمله خصوصیات این بنا محسوب می‌شود.

مدل ساخت این بنا با بقیه سازه‌های هم‌عصرش فرق دارد، به این صورت که در مرحله اول محل ساخت این سازه در کوه‌پایه انتخاب شده و دوم این‌که سطح شیب‌دار رو به شرق منطقه برش پیدا کرده و بیش از نیمی از بنا در درون این برش قرار گرفته است. این طاق از نوع طاق‌های گهواره‌ای یا آهنگ است.

از اصلی‌ترین و مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر ایوان می‌توان از آتشکده سیاهگل در روستای سیاهگل در ۱۹ کیلومتری غرب ایوان، طاق شیرین و فرهاد در منطقه کوشک در ۲۵ کیلومتری غرب ایوان، آثار تاریخی روستای سرتنگ در ۱۸ کیلومتری غرب ایوان، شهر تاریخی جوی‌زر در ۵ کیلومتری شرق ایوان، تفرجگاه ییلاقی خوران در ۵ کیلومتری جنوب غربی ایوان، تفرجگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، غار طلسم در سراب ایوان در ۶ کیلومتری شرق ایوان، شکارگاه شیرازول، دره زیبا و طبیعی دانوک در ۱۰ کیلومتری غرب ایوان، چشمه سفید در کوه‌های مانشت، زیارتگاه امامزاده سیدعبدالله و حاجی حاضر در ۱۰ کیلومتری غرب ایوان نام برد.

فضای داخلی این طاق خیلی ساده بوده و هیچگونه آلایشی در آن به‌کار نرفته است. ضمناً در سطح داخلی این بنا کفی خاصی قرار دارد و به همین خاطر برای پیداکردن آثار احتمالی از وجود کفه در این سازه، عملیات‌هایی صورت گرفته و در نهایت باز هم اثری از آن پیدا نشد. نکته مهم و حائز اهمیتی که این بنا را از بقیه طاق‌ها مجزا کرده، شیوه معماری خاص آن است، به این صورت که پشت بام این بنا به‌جای داشتن فرمی هلالی، به شکل کاملاً صاف و یکنواخت ساخته شده است.

این طاق به‌طور دائم مورد بازدید خیلی از دوستداران تاریخ و تمدن کشورمان قرار می‌گیرد و یادآور افسانه‌های تاریخی است. این بنای تاریخی که در بین اهالی این منطقه و شهرهای حوالی از طرفداران زیادی برخوردار است، به شماره ۷۹۶۹ در لیست میراث ملی ایران ثبت شده است.