ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم

  • طبیعی
  • دریاچه‌ها و رودها و آبشارها ایران
  • گردشگری ماجراجویی
  • جاذبه‌های شگفت‌انگیز ایران
  • جاذبه‌های طبیعی ایران
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
هورالعظیم کلمه‌ای عربی است به‌معنای تالاب بسیار بزرگ. این نام به‌دلیل قرار گرفتن این تالاب در منطقه عرب‌نشین خوزستان به آن اطلاق می‌شود. هورالعظیم، محدوده‌ای آبی و بسیار گسترده است که بخشی از آن در ایران و قسمتی دیگر خارج از مرزهای ایران و در کشور عراق قرار دارد. تالاب چنان وسیع است که به‌سختی می‌توان اندازه‌ای برای آن تصور کرد.

نظرات بازدیدکنندگان

تالاب هورالعظیم


هورالعظیم، محدوده‌ای آبی و بسیار گسترده است که بخشی از آن در ایران و قسمتی دیگر خارج از مرزهای ایران و در کشور عراق قرار دارد. تالاب چنان وسیع است که به‌سختی می‌توان اندازه‌ای برای آن تصور کرد. بخش زیادی از آب تالاب، از رودخانه کرخه تأمین می‌شود؛ به‌همین دلیل در سال‌های گذشته که بارندگی در ایران کم بود، این تالاب تا مرز خشک شدن پیش رفت اما به دلیل بارندگی‌های اخیر و باز شدن سد کرخه، خوشبختانه، این تالاب جان تازه‌ای گرفت، دوباره احیا شد و زندگی در سراسر آن جریان یافت. این منطقه پیش‌تر بخش زیادی از ریزگردها و آلودگی‌های استان خوزستان را ایجاد می‌کرد ولی در حال‌حاضر به‌دلیل آب فراوان، اثری از ریزگرد در تالاب دیده نمی‌شود.
ورود به تالاب هورالعظیم در بخش‌های زیادی ممنوع است؛ دلیل آن نیز قرار گرفتن تالاب در نوار مرزی و ضرورت کنترل عبور‌و‌مرور آن است. البته وجود منابع نفتی و چاه‌های برداشت نفت نیز بی‌تأثیر نیست و باعث افزایش حساسیت روی این مناطق می‌شود. البته، چاه‌ها و تأسیسات برداشت نفت تأثیری نامطلوب بر محیط‌زیست نیز دارند که قابل انکار نیست.
بیشترِ تالاب، پوشیده از گیاه «نی» است و عمق زیادی ندارد. به همین دلیل تردد در تالاب با قایق‌های موتوری معمولاً کاری دشوار است و افراد محلی از قایق‌های دراز و کم‌عرض استفاده می‌کنند. فضای مرطوب این محیطِ آبی به‌همراه گرمای هوا در خوزستان باعث شده‌اند این تالاب به محیط مناسبی برای زندگی موقت و دائمی انواع پرندگان تبدیل شود. در حاشیه تالاب نیز روستائیان زیادی زندگی می‌کنند که زندگی خود و دام‌هاشان وابسته به این تالاب است.