ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • کِلُوت‌های چاوشی 

کِلُوت‌های چاوشی 

  • طبیعی
  • دریاچه‌نمک و کویرها ایران
  • ایرانگردی
  • جاذبه‌های طبیعی ایران
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
کلوت‌ها برجستگی‌های طبيعي هستند که در اثر فرسايش‌های محیطی در کوه‌هاي رسوبي يا تپه‌ماهورهاي نقاط بياباني و کويري به وجود می‌آیند. این فرسایش می‌تواند در اثر باد، باران، یا آب جاری در بستر رودخانه‌ها باشد. به دلیل ساختار تصادفی که در کلوت‌ها ایجاد می‌شود معمولاً در این مناطق، چشم‌اندازي کم‌نظير در محیطی وسیع شکل می‌گیرد که با کنار هم قرار گرفتن آنها ذهن انسان، دست به خیال‌پردازی می‌زند. بعضی افراد، این مناطق را شبیه به شهرهای خیالی می‌بینند و بعضی به شکل انواع حیوانات و گیاهان و موجودات فرازمینی.

نظرات بازدیدکنندگان

کِلُوت‌های چاوشی 

 

کلوت‌ها برجستگی‌های طبيعي هستند که در اثر فرسايش‌های محیطی در کوه‌هاي رسوبي يا تپه‌ماهورهاي نقاط بياباني و کويري به وجود می‌آیند. این فرسایش می‌تواند در اثر باد، باران، یا آب جاری در بستر رودخانه‌ها باشد.
به دلیل ساختار تصادفی که در کلوت‌ها ایجاد می‌شود معمولاً در این مناطق، چشم‌اندازي کم‌نظير در محیطی وسیع شکل می‌گیرد که با کنار هم قرار گرفتن آنها ذهن انسان، دست به خیال‌پردازی می‌زند. بعضی افراد، این مناطق را شبیه به شهرهای خیالی می‌بینند و بعضی به شکل انواع حیوانات و گیاهان و موجودات فرازمینی.
این نوع کلوت‌ها را در قسمت‌های مختلف ایران می‌توان دید؛ مثل کلوت‌های شهداد کرمان یا درة تندیس‌های قشم؛ اما حتماً یکی از زیباترین کلوت‌ها در استان بوشهر و در منطقۀ مُند یافت می‌شود. برای دیدن این کلوت‌ها باید به روستای چاوشی بین دو شهر اهرَم و خورموج در استان بوشهر رفت. نیازی به جستجوی فراوان برای یافتن آنها نیست زیرا به اندازه کافی بزرگ هستند که از هرجای روستا بتوان آنها را دید.
منطقه‌ای که کلوت‌ها در آن هستند بسیار بزرگ است و از هرطرف می‌توان اَشکال جدیدتر و زیباتری را دید و بیشتر شگفت‌زده شد. در زبان محلی به این ساختارها کلات گفته می‌شود و اگر قصد داشتید آدرس بپرسید بهتر است از این کلمه استفاده کنید.
کلوت‌ها چنان سست و ناپایدار هستند که باد و باران توانسته این حجم از تغییر را در آنها ایجاد کند. بنابراین، چندان مقاوم نیستند که بتوانند وزن انسان را تحمل کنند. پس بهتر است از فاصله دور از دیدن آنها لذت برد و از نزدیک شدن یا بالا رفتن از آنها خودداری کرد.
اگر اهل عکاسی حرفه‌ای هستید یک از کارهای جالبی که می‌توان در بازدید از این محیط زیبا انجام داد عکاسی در شب است. به دلیل تمیز بودن هوا و نبودِ آلودگی نوری، ترکیب این کلوت‌ها با ستاره‌های آسمان شب می‌تواند مناظر خیره‌کننده‌ای ایجاد کند.