ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • امام‌زاده بی‌بی حکیمه

امام‌زاده بی‌بی حکیمه

  • مذهبی
  • اماکن متبرکه ایران
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
امام‌زاده بی‌بی حکیمه، آرامگاه حکیمه خاتون در دهستان بی‌بی حکیمه شهرستان گچساران قرار دارد. خصوصیت ویژة این آرامگاه این است که در دامنة زردکوه در میان تنگه‌ای بزرگ ساخته شده است. در روایات آمده است که بی‌بی، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) بوده‌اند که برای دیدار برادرشان به ایران سفر می‌کنند اما مأموران مأمون به ایشان و کنیزشان حمله می‌کنند. کنیز بی‌بی کشته شد ولی حکیمه خاتون به داخل غاری در همین تنگه پناه برد...

نظرات بازدیدکنندگان

امام‌زاده بی‌بی حکیمه


امام‌زاده بی‌بی حکیمه، آرامگاه حکیمه خاتون در دهستان بی‌بی حکیمه شهرستان گچساران قرار دارد. خصوصیت ویژة این آرامگاه این است که در دامنة زردکوه در میان تنگه‌ای بزرگ ساخته شده است. در روایات آمده است که بی‌بی، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) بوده‌اند که برای دیدار برادرشان به ایران سفر می‌کنند اما مأموران مأمون به ایشان و کنیزشان حمله می‌کنند. کنیز بی‌بی کشته شد ولی حکیمه خاتون به داخل غاری در همین تنگه پناه برد و همان‌جا نیز جان سپرد. امروزه نیز دربی به نام باب‌المراد در نزدیکی آرمگاه بی‌بی حکیمه وجود دارد که در فاصلة ۶ متری از ضریح است و گفته می‌شود ورودی همان غاری بوده که ایشان به آن پناه برده بودند. پشت این درب، چشمه‌ای در عمق غار وجود داشته که تا قبل از بازسازی ساختمان قدیمی، زائرین از آن استفاده می‌کردند. دیوارهای این بنا از سه طرف، طبیعی و در واقع دیوار‌ه‌های کوه هستند که ناهموار تراشیده شده‌اند. 
مساحت امامزاده بی‌بی حکیمه حدود ۴۲۰ مترمربع و ارتفاع آن از کف تا سقف ۱۰ متر است. مقبره در داخل بنا در وسط سازه قرار ندارد بلکه رو به ضلع شمالی ساخته شده است و نزدیکِ آن، قبر دیگری وجود دارد که گفته می‌شود قبر گل‌گل خاتون، کنیز بی‌بی حکیمه است. این امامزاده، دو صحن با مساحت ۱۶۰۰ متر، یکی در حیاط طبقة اول و دیگری در پشت‌بام دارد. گنبد این مقبره را روی پشت‌بام در گوشه‌ای از صحن ساخته‌اند. مردم به این امامزاده ارادت زیادی دارند و با وجود سختی مسیر، یکی از مراکز گردشگری مذهبی محبوب در این منطقه است.
در نزدیکی این امامزاده، در روستای بهره‌عنا، در جادة باشت گچساران، گوردخمه‌ای سنگی باستانی به نام داو دختر قرار دارد. این جاذبة باستانی در دامنة کوه بهره‌عنا در ارتفاعی بسیار زیاد حدود ۳۰۰ متر ساخته شده است. در زبان محلی منطقه به این گوردخمه، دی دوور به معنای مادر و دختر می‌گویند. این جاذبة توریستی شگفت‌انگیز مربوط به سال‌های ۵۵۰ تا ۶۵۰ پیش از میلاد و معماری آن تلفیقی از معماری یونانی و ایرانی است.
گوردخمة داو دختر برخلاف بسیاری از گوردخمه‌ها در دوطبقه ساخته شده و ورودی آن با دو نیم‌ستون زیبا با ارتفاع ۳ متر و قطر ۷۵ سانتی‌متر تزئین شده است. گوردخمه روی سکویی ساخته شده که ۸۰ متر طول و ۵ متر عرض دارد و همین معماری به آن شکوهی خاص بخشیده است. سرستون‌های ورودی شبیه به شکل کنگره‌های دندانه‌دار هخامنشی هستند و درب ورودی به صورت تورفتگی ساخته شده است. فضای درونی گوردخمه با ارتفاع ۲.۶۰ متر، طول ۵ متر و عرض حدود ۴۶ متر حفر شده است. تفاوت دیگری که این گوردخمه با دیگر گوردخمه‌ها دارد جنس تابوت‌های آن است که برخلاف تابوت‌های سنگی دیگر گوردخمه‌ها، چوبی هستند. 
جاذبة تاریخی دیگری که در این منطقه وجود دارد و یادگار دوران قاجار است قلعة شامبراکان است. این قلعه در روستایی با همین نام در شهرستان گچساران، ۲۰ کیلومتری شهر باشت احداث شده است. این قلعه را نیز مانند اغلب قلعه‌ها روی تپه‌ای مسلط به روستا ساخته‌اند. مصالح به‌کاررفته در ساخت قلعه، گچ و سنگ هستند و پلان بنا مستطیلی‌شکل است. این قلعه در دوطبقه با مساحت ۴۰۰ مترمربع ساخته شده که طبقة اول مخصوص خدمه طبقه دوم خان‌نشین بوده است. این بنا یک حیاط مرکزی دارد که کف آن با آجر فرش شده است و قوس‌های ساختمان از نوع جناغی هستند. این اثر تاریخیِ متعلق به دوران میانة پس از اسلام در میان باغ‌ها و مزارع روستا می‌درخشد. 

مسیر دسترسی به امام‌زاده بی‌بی حکیمه

امام‌زاده بی‌بی حکیمه در روستایی با همین نام در شهرستان گچساران قرار دارد. این امام‌زاده داخل روستا قرار ندارد بلکه در مناطق کوهستانی اطراف روستا در منطقه‌ای صعب‌العبور واقع است. در سال‌های اخیر جادۀ آسفالت‌شده‌ای تا ورودی امام‌زاده ساخته‌اند. 

بخش‌های امام‌زاده بی‌بی حکیمه

امام‌زاده بی‌بی حکیمه شامل دو صحن، باب‌المراد، گنبد، و اتاق ضریح با دوقبر می‌شود. صحن‌های امام‌زاده یکی در پشت‌بام و دیگری در حیاط طبقۀ اول هستند. باب‌المراد نیز ورودی درب غاری است که گفته می‌شود بی‌بی حیکمه به آن پناه برد و همان‌جا جان سپرد. درون این غار، چشمه‌ای نیز وجود دارد که قبلاً زائران از آن استفاده می‌کردند. در این امام‌زاده به‌جز بی‌بی حکیمه، کنیز او گل‌گل خاتون نیز دفن شده است. 

 

ویژگی‌های امام‌زاده بی‌بی حکیمه

نسب امام‌زاده بی‌بی حکیمه به امام موسی کاظم (ع) برمی‌گردد. ویژگی منحصربه‌فرد امام زاده بی‌بی حکیمه مربوط به معماری و محل قرارگیری آن است. سه ‌طرفِ اتاق حرم امام‌زاده، صخره‌ها و مناظر طبیعی هستند. این امام‌زاده را در میان تنگه در محلی صعب‌العبور و کوهستانی با مساحت ۴۲۰ متر ساخته‌اند. 

 

جاذبه‌های اطراف امام‌زاده بی‌بی حکیمه

در اطراف امام‌زاده بی‌بی حکیمه جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها نیز بازدید کرد. از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی گچساران می‌توان به گوردخمۀ باستانی داو دختر، آبشار کیوان، آبشار گنج بنار، منطقۀ حفاظت‌شدۀ کوه خامین، چهارطاقی خیرآباد، روستای مارین، پل خیری و محمدخان، دژ سلیمان، گنبد لیشتر، دوگور دوپا، تنگ باشتک، پل ساسانی خیرآباد، پل بریم، قلعۀ شامبراکان، و قلعۀ بابا کلان اشاره کرد.