ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ

  • طبیعی
  • دریاچه‌ها و رودها و آبشارها ایران
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
آبشار کمردوغ در شهر قلعه‌رئیسی ۷۵ کیلومتری شهر دهدشت، استان کهگیلویه‌وبویراحمد قرار دارد. قلعه‌رئیسی شهری کوهستانی است و رودخانه¬ای دارد که آب کشاورزی این شهر را تأمین می¬کند. برای رسیدن به آبشار کمردوغ باید از جاده¬ای عبور کنید که اطراف آن پوشیده از جنگل¬های بلوط است. این آبشار با ۱۰۰ متر ارتفاع و ۶۰ متر عرض هفتمین آبشار ایران است. نام کمردوغ از ترکیب کمر به معنای دیوار سخت و دوغ تشکیل شده که دوغ به دلیل شباهت آب این...

نظرات بازدیدکنندگان

آبشار کمردوغ


آبشار کمردوغ در شهر قلعه‌رئیسی ۷۵ کیلومتری شهر دهدشت، استان کهگیلویه‌وبویراحمد قرار دارد. قلعه‌رئیسی شهری کوهستانی است و رودخانه¬ای دارد که آب کشاورزی این شهر را تأمین می¬کند. برای رسیدن به آبشار کمردوغ باید از جاده¬ای عبور کنید که اطراف آن پوشیده از جنگل¬های بلوط است. این آبشار با ۱۰۰ متر ارتفاع و ۶۰ متر عرض هفتمین آبشار ایران است. نام کمردوغ از ترکیب کمر به معنای دیوار سخت و دوغ تشکیل شده که دوغ به دلیل شباهت آب این آبشار به دوغ به کار می¬رود. آب این آبشار برخلاف اغلب آبشارها شور است و از چشمه¬های ضلع شرقی کوه¬های قلعه‌رئیسی تأمین می¬شود. وجود جلبک¬ها و سنگ¬ها، عرض زیاد آبشار و حوضچه‌های کوچک پایین آبشار بر زیبایی این جاذبة طبیعی افزوده است. 
در نزدیکی آبشار کمردوغ در ۴۵ کیلومتری جادة دهدشت، جاذبة طبیعی دیگری به نام غار غِزِل در شهرستان چرام وجود دارد. این غار در میان‌دشت است و کاوشگران تاکنون فقط ۲۵۰ متر از عمق این غار و ۱۸۰۰ متر از طول آن را پیموده و کشف کرده اند. در اکتشافات اولیه، این جاذبة شگفت‌انگیز به عنوان پنجمین غار از نظر طول و عمق دسته‌بندی شد که پیش‌بینی می‌شود در صورت کاوش بیشتر، اولین غار بزرگ ایران شناخته شود. در کاوش‌های انجام‌شده در سال ۱۳۹۴، آثاری مربوط به دوران اسلامی نیز در آن کشف شد. جالب است که در فاصلة ۲۰ متری از این غار، دو چاه وجود دارد که دهانه‌هایی به قطر ۱۰ و ۱۵ متر دارند که با جمع‌شدن آب بارندگی و برف‌های ذوب‌ شدة زمستانی پرآب می‌شوند. این چاه‌ها همیشه محل تأمین آب عشایر منطقه بوده‌اند.  
بنای تاریخی دیگری که از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی منطقه محسوب می‌شود و در ۱۸ کیلومتری آبشار کمردوغ قرار دارد، قلعة تاریخی دیشموک است. این قلعه در بالای تپه‌ای گچی در وسط شهر دیشموک ساخته شده است. مساحت قلعه ۶۲.۵۰۰ متر و ارتفاع آن حدود ۲۵ متر است. در زیرِ سازة بنا آثاری از دوران ساسانی و اشکانی کشف شده است که نشان می‌دهد این بنا را روی باقی‌مانده‌های بنایی دیگر ساخته‌اند. بخش زیادی از بنا مربوط به دوران قاجار و بخشی از آن مربوط به دوران پهلوی است. در واقع این قلعه در دوره‌های مختلف تخریب شده و در دورة قاجار و پلوی بازسازی شده است. برای ساخت بنا و راه‌های زیرزمینی آن ساروج، گچ و سنگ به کار برده‌اند. راه زیرزمینی قلعه ۲۰۰ متر است که برای انتقال آب به قلعه و نیز ورود به آن ساخته شده و در تمام این سال‌ها کاملاً سالم باقی مانده است. این راه زیرمینی و همچنین ساخت قلعه روی بلندی باعث شده بود که در طول سال‌ها قلعه‌ای غیر قابل تصرف باشد. اینکه در دوره‌های مختلف چه کسانی در این قلعه حکومت می‌کرده‌اند مشخص نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. 
جاذبة گردشگری دیگری به نام قلعة شاه‌منصور در همین منطقه قرار دارد که فقط چند کیلومتر از قلعة دیشموک در روستای لیراب ساخته شده است. این قلعه مربوط به دوران ساسانی و اشکانیان است؛ البته آثاری از دورة سلجوقیان نیز در آن یافت شده که نشان می‌دهند این قلعه در دوران سلجوقی کاملاً پابرجا بوده است. شاه‌منصور، آخرین پادشاه سلسلة آل‌مظفر بود که در مبارزه با تیمور لنگ کشته شد. به نظر می‌رسد شاه‌منصور مظفر در مبارزات خود با تیمور لنگ و مراوداتی که بین مرکز و غرب ایران داشته، این قلعه را به عنوان پایگاهی قوی برای خود برگزیده است. این قلعة تاریخی در سال ۱۳۸۲ به عنوان اثری تاریخی، با شمارة ۸۳۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 
علاوه بر آثار تاریخی که تاکنون ذکر شد، یکی از گوردخمه‌های شگفت‌انگیز مربوط به دوران پیش از اسلام نیز در این منطقه وجود دارد. گوردخمة گوردالو در دیشموک، سازه‌ای سنگی در بلندی است که به اندازة ۳ جسد در خود جای دارد. این گوردخمه در گذشته، دربی سنگی داشته که در طول زمان تخریب شده است. این گوردخمه برخلاف اکثر گوردخمه‌ها در دل کوه کنده نشده بلکه به صورت سازه‌ای مستقل از جنس سنگ ساخته شده است.


 

مسیر دسترسی به آبشار کمردوغ

برای دسترسی به آبشار کمردوغ باید به شهر قلعه رئیسی در استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد بروید. در قلعۀ رئیسی وارد جادۀ کبوتران شوید. در طول این جاده از کبوتران، پوتاب، پاتاوه، موردی عبور می‌کنید و در دوراهی فاریاب-توت و جاورده، وارد جادۀ فاریاب-توت می‌شوید. جاده پس از فاریاب-توت تمام می‌شود و از قلعۀ رئیسی تا انتهای جادۀ فاریاب-توت ۱۸ کیلومتر است. 

 

ویژگی‌های آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ هفتمین آبشار ایران محسوب می‌شود و با ۱۰ متر ارتفاع، آب آن به زمین می‌رسد. عرض این آبشار ۶۰ متر است که همین عرض زیاد به زیبایی و جذابیت آن افزوده است. ریزش آب آبشار، حوضچه‌های کوچک و متعددی را نیز ایجاد کرده است که جزو جذابیت‌های آبشار محسوب می‌شوند. از ویژگی‌های این آبشار می‌توان به طعم آب آن اشاره کرد که برخلاف اغلب آبشارها آب آن شور است. 

 

جاذبه‌های اطراف آبشار کمردوغ

در اطراف آبشار کمردوغ جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها نیز بازدید کرد. از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی نزدیک می‌توان به غار نِزِل، قلعۀ تاریخی دیشموک، قلعۀ شاه‌منصور، گوردخمۀ گوردالو، آبشار چاروسا، کوه دل‌افروز، غار ده‌احمد، و بند خاکی گراب اشاره کرد.