ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • آبشارهای گیلان

آبشارهای گیلان

ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
آبشار زمرد در روستای زمرد، شهر حویق، شهرستان تالش در استان گیلان قرار دارد. شهر حویق متشکل از دو روستای چوبر و حویق، در ۴۰ کیلومتری شهرستان تالش قرار دارد. روستای زمرد منطقه¬ای کوهستانیجنگلی است. در میان جنگل‌های آن، گونه‌های گیاهی مختلف بلوط، آکاسیایی، گلابی، ارجنگ، گردو، شمشاد، انار، له‌له خزر، و آلوچه رشد می‌کنند. 

نظرات بازدیدکنندگان

آبشار زمرد

آبشار زمرد در روستای زمرد، شهر حویق، شهرستان تالش در استان گیلان قرار دارد. شهر حویق متشکل از دو روستای چوبر و حویق، در ۴۰ کیلومتری شهرستان تالش قرار دارد. روستای زمرد منطقه¬ای کوهستانیجنگلی است. در میان جنگل‌های آن، گونه‌های گیاهی مختلف بلوط، آکاسیایی، گلابی، ارجنگ، گردو، شمشاد، انار، له‌له خزر، و آلوچه رشد می‌کنند. 
در همین میان، دو آبشار نزدیک به هم نیز وجود دارد که به «آبشارهای دوقلو» معروف هستند. یکی از این آبشارها کوچک‌تر و به صورت پلکانی است؛ یکی از پلکان‌ها چهار متر و دیگری هشت متر ارتفاع دارد. ارتفاع آبشار دوم به ۱۵ متر می¬رسد. این آبشار به دلیل قرار گرفتن در روستای زمرد، آبشار زمرد نامگذاری شده و آب آن در تمام فصول جاری است اما بهترین زمان برای بازدید از آن، فصل‌های بهار و پاییز هستند. در این آبشار می‌توان ماهی قزل‌آلا صید کرد؛ به همین دلیل توریست¬ها اغلب با قلاب ماهی¬گیری به این مکان سفر می‌کنند. در اثر شدت جریان آب، حوضچه¬ای زیر آبشار تشکیل شده است که می¬توان در آن با رعایت احتیاط آب¬تنی کرد. 
اطراف آبشار پوشیده از جلبک¬های لیز است که باعث خطرناک شدن این فضا می‌شود و بارها پیش آمده که افراد جان خود را از دست داده‌اند. شاید همین موضوع باعث شده فضای اطراف آبشار بکر باقی بماند. البته دلیل دیگر این موضوع احتمالاً این است که برای رسیدن به این آبشار باید حدود سی‌دقیقه در مسیر خاکی یا کوهستانی با شیب تند پیاده¬روی کرد چون مسیر رسیدن به آن ماشین¬رو نیست. 

 

مسیر دسترسی به آبشار زمرد

برای بازدید از آبشار زمرد باید به شهرستان تالش در استان گیلان بروید. سپس وارد جادۀ رشت- -آستارا شوید و پس از ۵۳ کیلومتر از تالش وارد فرعی روستای حویق شوید؛ در این فرعی باید حدود ۵/۱ کیلومتر تا روستا رانندگی کنید. از روستای حویق حدود ۹ کیلومتر در جاده‌ای کوهستانی می‌رانید تا به نزدیکی آبشار برسید. 

 

ویژگی‌های آبشار زمرد

ویژگی بارزِ آبشار زمرد دوقلوبودن آن است و در واقع شامل دو آبشار نزدیک به هم می‌شود. آبشار اول پلکانی است و با دو پله به ارتفاع ۴ متر و ۸ متر به سمت پایین سرازیر می‌شود. آبشار دوم بلندتر است و با ارتفاع ۱۵ متر فرومی‌ریزد و حوضچه‌ای زیبا ایجاد می‌کند. فضای اطراف آبشار زمرد برخلاف اکثر آبشارها بکرتر است. دلیل این بکرماندن، فضای لیزِ پوشیده از جلبک اطراف آبشار و همچنین مسیر خاکی و شیب‌دار اطراف آن است. 
ویژگی طبیعی دیگری که آبشار زمرد دارد قرارگیری آن در منطقه‌ای کوهستانی جنگلی است؛ آب‌وهوای این منطقه باعث رشد پوشش گیاهی متنوعی همچون بلوط، آکاسیایی، گلابی، ارجنگ، گردو، شمشاد، انار، له‌له خزر، و آلوچه شده است. این ویژگی به زیبایی و محبوبیت این آبشار می‌افزاید. 
 

جاذبه‌های اطراف آبشار زمرد

در اطراف آبشار زمرد جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها نیز بازدید کرد. از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی نزدیک می‌توان به غار سوباتان، دریاچۀ سراگاه، رودخانۀ کرگان‌ورد، پارک جنگلی گیسوم، آبشار ورزان، پارک جنگلی سیاه‌داران، منطقۀ ییلاقی دوخالۀ کوه تالش، جنگل اسالم، آبشار دریابن، روستای ناو، دریاچۀ گیسوم، حمام تاریخی آق‌اولر، آبشار شیله‌وشت، کاخ ییلاقی سردار امجد، دریاچۀ قاراگل، غار گنج‌خانه، قلۀ برزکوه، قلعۀ صلصال، و آتشکدۀ ایسپیه‌مزگت اشاره کرد. 

آبشار میلاش

آبشار میلاش در روستایی با همین نام در منطقه اِشکَوَر رحیم‌آباد، در ۴۵ کیلومتری شهرستان رودسر واقع است. این آبشار به عنوان بلندترین آبشار منطقه، از کوه «بندبن» سرچشمه می‌گیرد. آبشار در میان جنگل-های اِشکورات، ارتفاع ۲۵ متر، عرض ۸ متر، مساحت ۱۵۰ متر، و حوضچه¬ای حدود ۳۰ متر دارد. برای رسیدن به روستای میلاش باید به روستای دیورود رفت. پس از روستای میلاش باید بقیه مسیر را حدود ۳۰ دقیقه پیاده پیمود. برای پیمایش از دو مسیر می‌توان حرکت کرد: از جاده کوهستانی با شیب تند، یا از جاده خاکی.

 

مسیر دسترسی به آبشار میلاش

برای بازدید از آبشار میلاش باید به شهرستان رودسر و شهر رحیم‌آباد در استان گیلان بروید. رحیم‌آباد در 45 کیلومتری شهرستان رودسر در میان جنگل¬های اشکورات قرار دارد. از شهر رحیم‌آباد وارد جادۀ رحیم‌آباد به زیاز شوید. پس از ۳۶ کیلومتر به آبشار می‌رسید. البته باید به روستای دیورود یا انتهای جادۀ روستای گره‌گوابر بروید و از آنجا تا آبشار پیاده‌روی کنید. 

 

ویژگی‌های آبشار میلاش

آبشار میلاش در منطقه‌ای جنگلی با ارتفاع 25 متر و عرض 8 متر و مساحت 150 متر حوضچه¬ای حدوداً 30 متری دارد. این آبشار، بلندترین آبشار در منطقه محسوب می‌شود و از کوه بندبن سرچشمه می‌گیرد. 

 

جاذبه‌های اطراف آبشار میلاش

در اطراف آبشار میلاش جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها نیز بازدید کرد. از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی نزدیک می‌توان به غار وادار، قلعۀ گردن یا تول‌لات رحیم‌آباد، روستای درسنک، روستای تلیکان، سموش، روستای مایستان، روستای لیما، قلعۀ حسن‌خان لیما، دو چشم رستم، کلۀ شیرسنگی، خانۀ کلثوم، غار سلکی‌دره، و دهستان شوئیل اشاره کرد. 

 

آبشار لاتون

آبشار لاتون با ارتفاع ۱۰۵ متر، بلندترین آبشار گیلان و ایران در مرز اردبیل، ۱۵ کیلومتری جنوب‌غربی آستارا در روستای کوته‌کومه قرار دارد. از روستای کوته‌کومه باید شش کیلومتر، حدود چهار ساعت از میان جنگل عبور کرد تا به آبشار رسید. در طول مسیر باید از روستای آسیو واشون، دو قهوه¬خانه و منطقه خلف¬سو عبور کرد. آبشار لاتون از کوه¬ اسپیناس با ۲۱۰۵ متر ارتفاع سرچشمه می¬گیرد و به رودخانه لوندیل با شیب تند سرریز می¬شود. در ۱۰ کیلومتری این آبشار، آبشار دیگری با ارتفاع ۶۵ متر وجود دارد که حجم آب آن بیشتر از آبشار لاتون است. در بالای آبشار نیز قلعه¬ای معروف به قلعه اسپیناس متعلق به بابک خرم‌دین در ارتفاع ۲۰۰۵ متری قرار دارد. 

مسیر دسترسی به آبشار لاتون

ویژگی‌های آبشار لاتون

ویژگی مهم آبشار لاتون ارتفاع آن است که با ۱۰۵ متر ارتفاع، بلندترین آبشار ایران و گیلان به شمار می‌رود. این آبشارِ شگفت‌انگیز از کوه¬ اسپیناس سرچشمه می¬گیرد و به رودخانۀ 17 کیلومتری لوندیل با شیب تند سرریز می¬شود. 

 

جاذبه‌های اطراف آبشار لاتون

در اطراف آبشار لاتون جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها نیز بازدید کرد. از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی نزدیک می‌توان به قلعۀ اسپیناس، تالاب بین‌المللی استیل، آستارا، روستای دربند، گردنۀ حیران، تله‌کابین حیران، ساحل صدف، پناهگاه حیات‌وحش لوندویل، باغ پرندگان آستارا، باغ چای عباس‌آباد، کوه اسپیناس، ساحل شریعتی، بازار بزرگ آستارا، پارک جنگلی بی‌بی یانلو، تالاب آق، آستاراچای، بقعۀ پیر قطب‌الدین، قلعۀ شنیدان، قلعۀ تک‌آغاج، باغ ملی آستارا، دبیرستان حکیم نظامی، چشمۀ آب‌گرم علی‌داشی، و بقعۀ آقا سید کیا اشاره کرد. 

 

آبشار لونک

آبشار لونک در کیلومتر ۲۰ جاده سیاهکل به دیلمان در پارک جنگلی لونک قرار دارد. آبشار از شهر سیاهکل، ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. این آبشار به صورت دو آبشار پلکانی است یعنی دو آبشار زیرِ هم قرار گرفته¬اند؛ به همین دلیل، به آن آبشار دوقلو نیز می‌گویند. در عریض‌ترین بخش آن، پهنای آبشار به ۲۰ متر می¬رسد. ارتفاع آبشار، شش متر است و در انتهای مسیر خود به رودخانه شیم می¬ریزد. بهترین فصل بازدید از این آبشار فصل‌های بهار و پاییز هستند که سطح آب به بیشترین میزان خود می‌رسد.

 

مسیر دسترسی به آبشار لونک

برای بازدید از آبشار لونک باید به شهر سیاه‌کل در استان گیلان بروید. از سیاه‌کل وارد جادۀ سیاه‌کل به دیلمان شوید. در این جاده باید ۲۱ کیلومتر برانید تا به آبشار لونک در پارک جنگلی لونک برسید. 

 

ویژگی‌های آبشار لونک

آبشار لونک یک آبشار پلکانی است و با نام آبشار دوقلو نیز شناخته می‌شود. پهنای این آبشار حدود ۲۰ متر و ارتفاع آن ۶ متر است که پس از سرایزشدن وارد رودخانۀ شیم می‌شود. 

 

جاذبه‌های اطراف آبشار لونک

در اطراف آبشار لونک جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها نیز بازدید کرد. از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی نزدیک می‌توان به آبشار باباولی، حمام تاریخی دیلمان، کاروانسرای تی‌تی، قلعۀ گرماور، قلعۀ کوتول‌شاه، قلۀ درفک، جادۀ جنگلی سیاه‌کل، استخر و پارک پاشوران، پناهگاه سنگی گیلارکش، خانۀ عضدی، منطقۀ شکارممنوع دیلمان، روستای بالارود، روستای پیرکوه، و چشمه‌های آب‌معدنی غازی گوابر، خورتاب، سیرگیلی، گرماخانی، و لاریخانی اشاره کرد. 

 

جاذبه‌های اطراف آبشارهای گیلان