ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • کاخ شاوور

کاخ شاوور

  • تاریخی
  • ابنیه تاریخی ایران
ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :
«کاخ شاوور» از کاخ‌های دوره هخامنشیان است که به فرمان اردشیر دوم ساخته شد. در سال ۱۳۴۷ در بخش غربی رودخانه شاوور کاخی پیدا شد که به‌دلیل همجواری با این رودخانه، به همین نام شهرت یافت. این کاخ تالاری با ۶۴ ستون دارد و پایه ستون‌هایش از سنگ بوده و دیوارهای آن از خشت ساخته شده‌اند.

نظرات بازدیدکنندگان

کاخ شاوور

«کاخ شاوور» از کاخ‌های دوره هخامنشیان است که به فرمان اردشیر دوم ساخته شد. در سال ۱۳۴۷ در بخش غربی رودخانه شاوور کاخی پیدا شد که به‌دلیل همجواری با این رودخانه، به همین نام شهرت یافت. این کاخ تالاری با ۶۴ ستون دارد و پایه ستون‌هایش از سنگ بوده و دیوارهای آن از خشت ساخته شده‌اند.
در سال ۱۳۴۷ و در موقعی که کشاورزان برای تسطیح قطعه زمینی در کناره غربی رود شاوور مشغول به‌کار بودند، تیغه بولدوزر به ته ستونی متعلق به دوره هخامنشی برخورد کرد. در کاوش‌های علمی که در این بخش انجام شد، مساحتی به وسعت ۲۱۰۰ متر مربع از کاخ خاکبرداری شد و در خاکبرداری‌ها یک تالار ستوندار و بخش کوچکی از ملحقات آن آشکار شد. تالار ستوندار مربع‌شکل بوده و هشت ردیف ستون دارد. پایه ستون‌های سنگی این تالار ستوندار شبیه پایه ستون‌های کاخ آپادانای شوش بوده، ولی در اندازه‌ای کوچک‌تر و بر روی آن‌ها ستون‌های چوبی رنگ‌آمیزی‌شده قرار می‌گرفته است.
ارتفاع ستون‌های چوبی این جاذبه تاریخی حدود ۹/۱۰ متر بوده و در وسط دیوار ضلع شمالی تالار درگاهی قرار دارد که تالار ستوندار را به ایوان شمالی متصل می‌کند. از دیدنی‌های این کاخ تاریخی می‌توان به ایوان شمالی آن اشاره کرد که دو ردیف و پنج ستون دارد و فاصله میان طول تالار ستوندار و ایوان شمالی را یک اتاق پر کرده و در سرتاسر دیوار جبهه غربی تالار راهروی باریکی با دو درگاه که در قرینه همدیگر ساخته شده‌اند، وجود دارد. این کاخ در ۳۵۰ متری غرب آپادانا قرار گرفته و توسط اردشیر دوم ساخته شد.
امکان بازدید از محوطه کاخ هخامنشی شاوور که از جاذبه‌های ایران محسوب می‌شود، به دلیل آماده نبودن محوطه آن امکان‌پذیر نبود که با برنامه‌ریزی انجام‌گرفته و انجام مراحل ساماندهی و مرمت، امکان بازدید برای همه افراد از اقصی نقاط دنیا مهیا شد. کارگاه مرمت این کاخ پس از مطالعات و مستندنگاری‌های گروه کارشناسی پایگاه میراث فرهنگی شوش برای ساماندهی محوطه باستانی آغاز به‌کار کرد و در حال حاضر عرصه‌ای در حدود سه و نیم هکتار را در برگرفته است.
جمع‌آوری نخاله‌ها از سطح محوطه‌، حذف پوشش گیاهان خودرو، آواربرداری بخش‌های آسیب‌دیده انجام پی‌گردی دیواره‌ها و کف‌فرش‌ها از سوی گروه باستان‌شناسی و در نهایت اجرای خشت‌چینی و استحکام‌بخشی و مرمت دیوارهای موجود از اقدامات صورت‌گرفته است. بخش دیگری از عملیات مرمتی نیز در این کاخ مربوط به کارگاه مرمت سنگ است. باید ستون‌های سنگی موجود در سطح این محوطه مستندنگاری، آسیب‌شناسی، قطعه‌یابی و در نهایت استحکام‌‌بخشی و مرمت نهایی ‌شوند.
احتمال دارد بخش‌های مختلف این کاخ را اندود، رنگ‌آمیزی و با نقوش چند رنگ گیاهان تزئین کرده بودند. در این کاخ چند تکه نقش برجسته سنگی به‌دست آمده که نگهبانان نیزه‌دار و خدمتگزاران پارسی و مادی را در حال حمل ظروف غذا نشان می‌دهد. قطعاتی از چند کتیبه نیز به‌دست آمده که این کاخ را «هَدیش» خوانده و ساخت آن را به اردشیر نسبت داده است. شاید این شاهنشاه موقعی که مشغول بازسازی کاخ اصلی بر روی تپه آپادانا بود، کاخ شاوور را برای استقرار موقت خود بنا نهاده است.