ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان

ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :

نظرات بازدیدکنندگان

مسیر دسترسی به بازار بزرگ کرمان

مجموعۀ بازار بزرگ کرمان یکی از جاذبه‌های تاریخی استان کرمان است که در مرکز شهر کرمان قرار دارد. برای بازید از این بازار تاریخی، کافی است خود را به شهر کرمان و میدان ارگ آن برسانید. اگر از بزرگراه آیت‌الله مصطفی خمینی وارد شدید، آن را تا خیابان شهیدقرنی ادامه دهید و سپس وارد خیابان عدالت و میدان ارگ شوید. اگر از بزرگراه امام‌رضا(علیه‌السلام) راهی کرمان شدید، خیابان شهیدرجایی را تا خیابان شهیدقرنی ادامه دهید. از بزرگراه آیت‌الله مصطفی خمینی نیز کافی است در جادۀ تهران، تا خیابان شریعتی و مجموعۀ بازار بزرگ کرمان‌ برانید.

 

 

 

 

بخش‌های مختلف بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان بازار گنجعلی‌خان، چهارسوق گنجعلی‌خان، بازار وکیل،‌ بازار اختیاری،‌ بازار سردار، بازار زرگری،‌ بازار مظفری،‌ بازار قلعه محمود، بازار میدان قلعه،‌ بازار مسگری،‌ بازار کفاشی، و بازار کلاه مالی را شامل می‌شود. هرکدام از قسمت‌‌های مختلف بازار نیز به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود؛ مثلاً بازارهای گنجعلی‌خان و وکیل خود آب‌انبار، مسجد، میدان، حمام، مدرسه و کاروان‌سرا را دربر می‌گیرد. ناگفته نماند ضرابخانه و مدرسۀ زیبای حیاتی نیز در این دو بازار جای دارد. کاروان‌سرای گلشن و مدرسۀ شیخیه را نیز در بازار اختیاریه ساخته‌اند. بخش‌های مذهبی مهم مانند مسجدجامع کرمان و ‌تکیۀ عزاخانه و بازار قدمگاه در بازار مظفری قرار دارد.

 

 

 

 

ویژگی‌های بازار بزرگ کرمان

قدمت بازار بزرگ کرمان به ششصد سال پیش و دوران مظفریان و تیموریان برمی‌گردد. مهم‌ترین ویژگی بازار بزرگ کرمان وسعت آن است که از میدان مشتاقیه تا میدان ارگ کرمان ادامه دارد. درواقع، بازار بزرگ کرمان در بین بازارهای تاریخی ایران طولانی‌ترین راسته را دارد. همچنین در بین جاذبه‌های تاریخی ایران، بازار بزرگ کرمان یکی از بناهای زیبا محسوب می‌شود. در این بازار، بخش‌هایی مانند مدرسۀ حیاتی‌ و حمام وکیل و بازار نقارخانه قرار دارد که از حیث تزیینات بنا بی‌نظیر است.

 

 

 

 

جاذبه‌های اطراف بازار بزرگ کرمان

در اطراف بازار بزرگ کرمان، جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها نیز بازدید کرد. موزۀ سکه، یخدان مؤیدی، مسجدجامع کرمان، موزۀ مردم‌شناسی زرتشتیان،‌ بازار بزرگ کرمان، گنبد جبلیه، جنگل پردیسان قائم، باغ شازده ماهان،‌ باغ فتح‌آباد، موزۀ هنرهای معاصر صنعتی،‌ کتابخانۀ ملی‌، مقبرۀ مشتاق‌علی‌شاه، مسجد امام،‌ موزۀ دفاع‌مقدس و حصار قدیم برخی از این جاذبه‌های مهم به‌شمار می‌آید.