ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • بازار رفسنجان

بازار رفسنجان

ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :

نظرات بازدیدکنندگان

مسیر دسترسی به بازار رفسنجان

بازار رفسنجان یکی از جاذبه‌های تاریخی استان کرمان است که در شهر رفسنجان قرار دارد. برای بازدید از این بازار تاریخی از هر سمت شهر که وارد شدید، خود را به مرکز شهر میدان انقلاب یا میدان ابراهیم برسانید. بازار رفسنجان در بین این دو میدان قرار دارد.

 

 

 

 

بخش‌های مختلف بازار رفسنجان

بازار رفسنجان بخش‌های مختلف قیصریه، کاروان‌سرا، آب‌انبار، مسجد، حمام و بارانداز را شامل می‌شود. درحال‌حاضر، حمام این بازار را به موزۀ مردم‌شناسی رفسنجان تبدیل کرده‌اند.

 

 

 

 

ویژگی‌های بازار رفسنجان

قدمت مجموعۀ بازار رفسنجان به دورۀ سلجوقی و سال 563ق برمی‌گردد. این جاذبۀ تاریخی در محلۀ علی‌آباد قرار دارد که در گذشته، یکی از چهار دروازۀ این بازار به‌نام دروازۀ علی‌آباد در این محله قرار داشت. امروزه، این دروازه همچنان وجود دارد؛ اما بقیۀ دروازه‌ها از بین رفته‌اند. یکی از ویژگی‌های این بازار که آن را از اغلب بازارهای تاریخی ایران مجزا می‌کند، وجود نُه گنبد سلجوقی در بنای بازار است. این گنبدها زیبایی بازار رفسنجان را دوچندان کرده‌اند.

 

 

 

 

جاذبه‌های اطراف بازار رفسنجان

در اطراف مجموعۀ بازار رفسنجان، جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها نیز بازدید کرد. برخی از این جاذبه‌ها عبارت‌اند از: مسجدجامع رفسنجان،‌ ‌معبد آناهیتا در خنامان،‌ غار میرزا،‌ برج اودرج،‌ موزۀ مردم‌شناسی، یخدان عباس‌آباد حاجی،‌ بادگیر معین، تنگۀ راگه، خانۀ حاج‌علی‌آقا‌ و برج خلیل‌آباد.