ناحیه کاربری
ارسال عکس
  • عمارت فتح آباد

عمارت فتح آباد

ذخیره
اشتراک‌گذاری
ساعات بازدید :
مدت زمان پیشنهادی برای بازدید :
تلفن :

نظرات بازدیدکنندگان

مسیر دسترسی به عمارت باغ فتح آباد کرمان

عمارت باغ فتح آباد یکی از جاذبه‌های تاریخی استان کرمان به‌شمار می‌رود که در خارج از شهر کرمان و بیست‌کیلومتری مرکز شهر و کنار روستای اختیارآباد قرار دارد. برای بازدید از این باغ زیبا می‌توانید از بلوار قائم(عجل‌الله‌تعالی‌وفرجه‌شریف) در ضلع غربی شهر کرمان وارد جادۀ زنگی‌آباد شوید و پس از شرف‌آباد، به جادۀ فرعی باغ فتح آباد بپیچید.

 

 

 

 

بخش‌های مختلف عمارت باغ فتح آباد کرمان

عمارت باغ فتح آباد از بنای اصلی باغ و‌ عمارت چهارفصل و باغ تشکیل می‌شود. بنای اصلی باغ را دو طبقه ساخته‌اند و اتاق‌های سه‌دری و پنج‌دری دارد. در طبقۀ اول، دورتادور بنا را طاق‌نما ساخته و تمام دیوارها را با گچ پوشانده‌‌اند. امروزه، از این بخش به‌عنوان موزۀ حاکمان کرمان و نقاشی بهره برده می‌شود. همچنین، عمارت چهارفصل را در یک طبقه و با گنبدی مرکزی بنا کرده‌اند که دورتادور عمارت، ایوان‌هایی با ستون‌های تزیین‌شده قرار دارد. درحال‌حاضر، استاندار کرمان و وزراتخانۀ میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی فضای باغ را به یکی از مراکز تحقیقاتی کشاورزی تبدیل کرده‌اند و در زمین‌های کشاورزی باغ حدود چهارصد نوع گیاه دارویی کشت می‌شود. ازاین‌رو، باغ فتح آباد یکی از بانک‌های گیاهی کشور به‌شمار می‌رود.

 

 

 

 

ویژگی‌های عمارت باغ فتح آباد کرمان

قدمت عمارت باغ فتح آباد به دورۀ قاجار برمی‌گردد و آن را در زمینی به مساحت سیزده‌هزار مترمربع ساخته‌اند. سبک معماری  ساختمان اصلی باغ فتح آباد متمایز از اغلب عمارت‌های تاریخی ایران و با تلفیقی از سبک ایرانی و اروپایی ساخته‌ شده است. درمقابل عمارت، حوضی به مساحت سیصد مترمربع ساخته‌اند که به عمارت جلوه‌ای کاملاً ایرانی بخشیده است. در بنای عمارت نکتۀ معماری کوچکی نیز وجود دارد که برای اغلب بازدیدکنندگان جذاب است. در سردر زیبای عمارت اصلی روزنه‌هایی دیده می‌شود که در گذشته در آن‌ها ذره‌بین می‌گذاشتند تا نور چراغ‌های ایوان‌ها را به داخل بنا منعکس کنند. این هوشمندی ظریف در ساخت و تزیین بنا شگفت‌انگیز است.

 

 

 

 

جاذبه‌های اطراف عمارت باغ فتح آباد کرمان

در اطراف عمارت باغ فتح آباد، جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی و طبیعی زیادی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها نیز بازدید کرد. قلعۀ نفر،‌ موزۀ سکه، یخدان مؤیدی، مسجدجامع کرمان، موزۀ مردم‌شناسی زرتشتیان،‌ بازار بزرگ کرمان، بازار وکیل کرمان، مدرسۀ حیاتی، کاروان‌سرای هندوها،‌ گنبد جبلیه، جنگل پردیسان قائم، باغ شازده ماهان، موزۀ هنرهای معاصر صنعتی،‌ کتابخانۀ ملی کرمان، مقبرۀ مشتاق‌علی‌شاه، مسجد امام،‌ موزۀ دفاع‌مقدس کرمان و حصار قدیم شهر کرمان ازجملۀ این جاذبه‌ها هستند.